۰۲

برای آنکه شرکتی تشکیل شود ، رعایت یک سلسله مراحل ضروری است والا شرکت به وجود نمی آید. ماده ی ۲ قانون ثبت شرکت ها نیز (مصوب ۱۳۱۰)، ثبت شرکت های تجاری را الزامی تلقی کرده و برای مدیران شرکتی که به ثبت نرسیده باشد، جزای نقدی معین نموده است.
در این مقاله به بررسی مراحل اساسی در راه اندازی و ثبت شرکت های تجاری می پردازیم.

مرحله اول: تعیین موضوع شرکت
از اقدامات اولیه برای ثبت شرکت تصمیم گیری برای تعیین موضوع شرکت می باشد. موضوع فعالیت هر شرکت که در بند ۲ اساسنامه آن قید می گردد، نشان دهنده هویت و اهدافی است که آن شرکت برای آن منظور تشکیل شده است. شخص حقوقی فقط درباره موضوعاتی می تواند عمل کند که در موضوع شرکت تصریح شده باشد. به این جهت اصولاَ کلیه شرکت ها موضوع شرکت را وسیع تعریف می کنند تا بتوانند کلیه اموری را که لازم باشد انجام دهند .
در انتخاب موضوع شرکت به نکات ذیل توجه فرمایید :
الف) معین بودن موضوع شرکت
ب) قانونی بودن موضوع و هدف قرارداد
ج) موضوعات نیازمند به اخذ مجوز :
به طور کلی موضوع فعالیت برای ثبت شرکت به سه گروه تقسیم می شود :
۱- موضوعاتی که به کلی غیرقابل ثبت و فعالیت هستند.
۲- موضوعاتی که قبل از ثبت نیاز به اخذ مجوز دارند.
۳- موضوعاتی که بدون نیاز به دریافت مجوز از سازمان و ارگان ها به ثبت می رسند.
چنانچه موضوع تعیین شده مستلزم موافقت مراجع خاصی باشد، لازم است که قبل از اقدام به ثبت ، مجوزهای لازم اخذ گردد. این موضوعات شامل ۲۳ مورد کلی می باشند که هریک از این ۲۳ مورد خود شامل چند موضوع مرتبط به هم می باشد. جهت کسب اطلاع از موضوعات نیاز به اخذ مجوز، می توانید با مشاورین ما در ثبت شرکت نیک تماس حاصل فرمایید.

مرحله دوم : انتخاب قالب و نوع شرکت
بعد از تعیین موضوع شرکت، می بایست به نوع و قالب شرکت نیز توجه داشته باشید.
قانون تجارت ایران در ماده ۲۰، شرکت های تجاری را بر ۷ قسم و به شرح ذیل احصاء نموده است :
۱٫شرکت های سهامی ( به موجب ماده ۴ لایحه اصلاح قسمتی از قانون تجارت مصوب ۱۳۴۷/۱۲/۲۴ شرکت سهامی به دو نوع شرکت سهامی عام و خاص تقسیم می شود.)
۲٫شرکت تضامنی
۳٫شرکت با مسئولیت محدود
۴٫شرکت مختلط غیر سهامی
۵٫شرکت مختلط سهامی
۶٫شرکت نسبی
۷٫شرکت تعاونی تولید و مصرف
انتخاب نوع شرکت  به اهداف اعضا در آینده، نوع فعالیت افراد، میزان مسئولیت هر یک از شرکا و تعداد افراد عضو و.. بستگی دارد. البته اقتباس فعالان تجاری از قالب شرکت بامسئولیت محدود و سهامی بیش از قالب های دیگر است. شایان ذکر است، چنانچه در این زمینه نیاز به مشاوره و راهنمایی دارید ، کافیست با شماره های مندرج تماس حاصل نمایید.

مرحله سوم : تعیین میزان سرمایه
مرحله ی بعد، تعیین میزان سرمایه می باشد. آورده های شرکا که در مجموع، سرمایه شرکت را تشکیل می دهند ممکن است از نوع وجه نقد یا غیرنقد و حتی فعالیت باشند. شرکا باید هر آورده ای را که تعهد کرده اند به شرکت بیاورند . آورده های غیرنقدی ( مال ) باید تقویم و تسلیم شوند والا شرکت تشکیل نمی شود.
تقویم آورده های غیرپولی توسط خود شرکا به عمل می آید و در شرکتنامه قید می شود.
قانون گذار حداکثری برای سرمایه شرکت معین نکرده است و بنابراین، شرکا به هر مقدار که بتوانند ممکن است سرمایه را افزایش دهند. این سرمایه اولیه و ذخیره های آتی شرکت، در مجموع دارایی شرکت را تشکیل می دهند که تضمین پرداخت طلب طلبکاران شرکت است. لذا، اهمیت شرکت های تجاری را از سرمایه ی آن ها می توان درک کرد.
لازم به توضیح است، در قانون تجارت حداقل میزان سرمایه ۱/۰۰۰/۰۰۰ ریال می باشد.

مرحله چهارم : تعیین مدت فعالیت شرکت
مدت شرکت ممکن است محدود یا نامحدود باشد. موقعی مدت شرکت محدود است که در اساسنامه مدت معینی مثلاَ پنج سال یا ده سال تعیین شده در غیر این صورت مدت شرکت نامحدود است.
محدود یا نامحدود بودن مدت شرکت از نظر انحلال آن قابل توجه است. در صورتی که مدت شرکت محدود باشد در این صورت بعد از انقضای مدت شرکت به خودی خود منحل می شود مگر اینکه مدت تمدید شود.

مرحله پنجم : تعیین مرکز اصلی شرکت
مرکز اصلی شرکت همان مرکز اداره ی آنست که معمولاَ مجامع عمومی در آن جا تشکیل و مدیران و بازرسان در آن جا انجام وظیفه می نمایند.

مرحله ششم : تهیه و تنظیم مدارک مورد نیاز

درباره نویسنده

طراح : فروشگاه اینترنتی توربو سایت

دیدگاه خود را بنویسید